Top searched
Results (0)
We assume that you have already purchased the prerequisite equipment for this year's golfing season, now the turn comes to your fresh wardrobe, too. Ladies and gentlemen, time to go shopping.

Golf Season is in Full Swing. We Know in Which Outfit you Will be the Star of the Course!

Martina Šmalclová
06.May 2018
+ Add on Seznam.cz
3 minutes
Special section
golfino.com

Comfort? Or style? And why not both?!

The fact that golfing clothes must be comfortable, does not need to be analysed. What about to combine comfort with luxury? Show of a top-form performance, hitting the ball in a brilliant manner from the tee, putting it right into the hole in the most stylish ladies´ skirt or trendy men´s Bermuda shorts.

Choose and compare different opinions:
Klikněte zde
Martina Šmalclová
fashion editor
Klikněte zde
Ornella Koktová
model
Móda proti proudu

Názor PROTI PROUDU: Martina Šmalclová

Golfing fashion is dominated by luxury brand of Lindeberg J., Hugo Boss and Chervò

In our TOP selection of the best we bring you luxurious tops and bottom pieces together with accessories in which you will look glamorous on a golf course. Our ranking is dominated by the leading brands of J. Lindeberg, Hugo Boss, Calvin Klein, Chervò and Golfino that offer models not only pleasuring the eye and fitting the figure, but that are above all made of high-quality materials of cool design.

Each to his own taste: On the links you will look glamorous in striking shades as well monochrome elegance

Ladies, this season you will win if you place your bet on striking tones, motifs of romantic flowers, the countryside or mysterious universe. But you will not go wrong if you reach for a luxurious monochrome elegance. We were charmed by models of J. Lindeberg which offer simple but also sensuous feminine pieces.

Gentlemen, you too must not be afraid to reach for bolder colours: violet, pink, red or for example sky blue. The black and white classic or the traditional blue is safe, but why not bring a little colour into your life?

Prodej rodinného domu, Praha 9 - 123m
Prodej rodinného domu, Praha 9 - 123m, Praha 9

Standard sports brands come up with great little improvements

The selection of the most stylish model on the course includes also several pieces of standard sports brands, Nike, Adidas and PUMA, mostly because of superb innovations they came up with.

Originality first! Men's footwear by Adidas, may be printed according to your wish!

Men's footwear POWERBAND BOA BOOST WIDE may be printed with your name, number or text. Such personal initials would be a quite luxurious, don't you think? The stylish Nike Blazer for ladies for a change combines iconic design with material resistant against adverse weather conditions with an innovative traction pattern without studs for perfect stability.

The offering of luxury golf clothing is really varied. We bring you a selection of the best in our photo gallery.

Martina Šmalclová

Názor PROTI PROUDU: Ornella Koktová

Ke golfu patří elegance

Golfová sezóna je už v plném proudu a můj vášnivý golfista doma má již všechno naleštěné, vyžehlené a připravené na odjezd na další hřiště. Musím vám hned z kraje říct, že jsem v životě nepotkala muže s tak narvaným šatníkem, jako má právě můj muž. Navíc ten šatník se z 90 % skládá jen z golfového oblečení, a to byl pro mě coby ne-golfistku o to větší šok.

Ale jak šel čas a jak to i u manželů/partnerů bývá, i já jsem po čase přišla na to, co je na tom golfu tak vzrušujícího. Adrenalin, moje soutěživost o to mít super ránu, krásná a elegantní móda, vlídní spoluhráči a samozřejmě nespočet romantických zákoutí všude kolem. Toho se můj manžel leckdy bojí, protože nikdy neví, co se může stát (hahaha). Teď se ale už vraťme zpět k módě a novým trendům.

Jelikož mám ráda čisté linie a ke golfu elegance neodmyslitelně patří (například s fosforově růžovým míčkem mě na hřišti rozhodně neuvidíte), oslovila mě kolekce J. Lindeberg. I když Golfino a jejich světle modrý top s květinovou sukýnkou mě taky zaujall! Výhoda golfu je ta, že se módou přibližuje k té tenisové. Takže každá žena může v klidu nosit minisukně a nebude se na ní koukat skrz prsty. Takže co nám z toho vyplývá? Pokud chcete být za sexbombu, zapomeňte na návštěvu klubů v krátkých šatech. Vyražte raději na golfové hřiště na Konopiště!

Ornella Koktová
Did you like the article?
Discussion 0 Enter discussion